
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 12.8 mm |
| Width | 7.5 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 20 |
| Height | 2.35 mm |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Frequency | 48 MHz |
| Core Architecture(core/core processor) | PIC |
| Interface | I²C, SPI, UART, USART, USB |
| Memory Size | 16 kb |
| Memory Type | FLASH |
| Number of I/Os | 15 |
| Oscillator Type | Internal |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, I²C, POR, PWM, WDT |
| Max Power Dissipation | 800 mW |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Number of Bits | 8 |
| Number of ADC Channels | 11 |
| Max Frequency | 48 MHz |
| Nominal Supply Current | 1 mA |
| RAM Size | 768 B |
| Address Bus Width | 8 b |
| Data Bus Width | 8 bit |
| Density | 128 kb |
| Number of PWM Channels | 1 |
| Number of Programmable I/O | 15 |
| Number of SPI Channels | 1 |
| Number of Timers/Counters | 4 |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Number of I2C Channels | 1 |
| Number of UART Channels | 1 |
| Schedule B | 8542310000 |
| Operating Supply Voltage | 1.8 V to 5.5 V |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Tube |
| ADC Resolution | 10 bit |
| Max Clock Frequency | 48 MHz |
Stock: 567
Distributors
pcbx
Unit Price$1.84580
Ext.Price$1.84580
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.84580 | $1.84580 |
| 10 | $1.83383 | $18.33830 |
| 25 | $1.58333 | $39.58325 |
| 50 | $1.58063 | $79.03150 |
| 100 | $1.57793 | $157.79300 |
| 300 | $1.57524 | $472.57200 |
| 500 | $1.57255 | $786.27500 |
| 1000 | $1.56987 | $1569.87000 |
| 3000 | $1.56719 | $4701.57000 |
| 5000 | $1.56452 | $7822.60000 |
