



| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 28 |
| Radiation Hardening | No |
| Frequency | 40 MHz |
| Core Architecture(core/core processor) | PIC |
| Interface | I²C, SPI, SSP, UART, USART |
| Memory Size | 16 kb |
| Memory Type | FLASH |
| Number of I/Os | 24 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Max Power Dissipation | 1 W |
| Max Supply Voltage | 5.8 V |
| Min Supply Voltage | 4.2 V |
| Access Time | 40 µs |
| Max Frequency | 40 MHz |
| RAM Size | 768 B |
| Data Bus Width | 8 bit |
| Number of Programmable I/O | 24 |
| Number of Timers/Counters | 4 |
| Schedule B | 8542310000 |
| Max Clock Frequency | 40 MHz |
| ADC Resolution | 10 bit |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT |
| Oscillator Type | External |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Tube |
Stock: 232
Distributors
pcbx
Unit Price$4.16180
Ext.Price$4.16180
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $4.16180 | $4.16180 |
| 10 | $4.15839 | $41.58390 |
| 25 | $4.15496 | $103.87400 |
