



| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 17.9 mm |
| Width | 7.5 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 28 |
| Height | 2.35 mm |
| Packaging | Tube |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Frequency | 40 MHz |
| Core Architecture(core/core processor) | PIC |
| Interface | I²C, SPI, UART, USART |
| Memory Size | 32 kb |
| Memory Type | FLASH |
| Number of I/Os | 25 |
| Oscillator Type | Internal |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, HLVD, I²C, POR, PWM, WDT |
| Operating Supply Voltage | 2 V to 5.5 V |
| Max Power Dissipation | 1 W |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 4.2 V |
| Number of Bits | 8 |
| Access Time | 40 µs |
| Number of ADC Channels | 10 |
| Max Frequency | 40 MHz |
| Nominal Supply Current | 1.1 mA |
| RAM Size | 1.5 kB |
| Address Bus Width | 8 b |
| Data Bus Width | 8 bit |
| Density | 256 kb |
| Number of PWM Channels | 2 |
| Number of Programmable I/O | 25 |
| Number of SPI Channels | 1 |
| Number of Timers/Counters | 4 |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Number of I2C Channels | 1 |
| Number of UART Channels | 1 |
| Schedule B | 8542310000 |
| Max Clock Frequency | 40 MHz |
| ADC Resolution | 10 bit |
Stock: 924
Distributors
pcbx
Unit Price$6.31133
Ext.Price$6.31133
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $6.31133 | $6.31133 |
| 10 | $5.35834 | $53.58340 |
| 25 | $4.93802 | $123.45050 |
| 50 | $4.55067 | $227.53350 |
| 100 | $4.19370 | $419.37000 |
| 300 | $4.05808 | $1217.42400 |
| 500 | $3.92685 | $1963.42500 |
| 1000 | $3.80570 | $3805.70000 |
