



| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 17.9 mm |
| Width | 10.3 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 28 |
| Height | 2.35 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Frequency | 48 MHz |
| Core Architecture(core/core processor) | PIC |
| Interface | I²C, SPI, UART, USART, USB |
| Memory Size | 32 kb |
| Memory Type | FLASH |
| Number of I/Os | 24 |
| Oscillator Type | Internal |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 9 months ago) |
| Max Power Dissipation | 1 W |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 2.3 V |
| Number of ADC Channels | 14 |
| Max Frequency | 48 MHz |
| Nominal Supply Current | 2.1 mA |
| RAM Size | 2 kB |
| Address Bus Width | 8 b |
| Data Bus Width | 8 bit |
| Number of Programmable I/O | 25 |
| Number of SPI Channels | 1 |
| Number of Timers/Counters | 4 |
| Number of I2C Channels | 1 |
| Number of USB Channels | 1 |
| Schedule B | 8542310000 |
| Operating Supply Voltage | 2.3 V to 5.5 V |
| Packaging | Tube |
| ADC Resolution | 10 bit |
| Max Clock Frequency | 48 MHz |
Stock: 245
Distributors
pcbx
Unit Price$2.00224
Ext.Price$2.00224
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $2.00224 | $2.00224 |
| 10 | $1.91188 | $19.11880 |
| 25 | $1.82560 | $45.64000 |
| 50 | $1.74322 | $87.16100 |
| 100 | $1.66455 | $166.45500 |
