



| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 28 |
| Radiation Hardening | No |
| Frequency | 48 MHz |
| Core Architecture(core/core processor) | PIC |
| Interface | I²C, SPI, UART, USART |
| Memory Size | 64 kb |
| Memory Type | FLASH |
| Max Power Dissipation | 1 W |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Supply Voltage | 2.15 V |
| Max Frequency | 48 MHz |
| RAM Size | 3.7 kB |
| Data Bus Width | 8 bit |
| Number of Timers/Counters | 5 |
| Max Clock Frequency | 48 MHz |
| ADC Resolution | 10 bit |
| Number of I/Os | 16 |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT |
| Oscillator Type | Internal |
| Operating Supply Voltage | 2 V to 2.75 V |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
Stock: 2348
Distributors
pcbx
Unit Price$2.57847
Ext.Price$2.57847
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $2.57847 | $2.57847 |
| 10 | $2.46973 | $24.69730 |
| 25 | $2.36559 | $59.13975 |
| 50 | $2.24992 | $112.49600 |
| 100 | $2.13989 | $213.98900 |
| 300 | $2.13839 | $641.51700 |
| 500 | $2.13689 | $1068.44500 |
| 1000 | $2.13540 | $2135.40000 |
| 3000 | $2.13390 | $6401.70000 |
