



| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 28 |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Frequency | 64 MHz |
| Core Architecture(core/core processor) | PIC |
| Interface | I²C, SPI, UART, USART |
| Memory Size | 64 kb |
| Memory Type | FLASH |
| Number of I/Os | 24 |
| Oscillator Type | Internal |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, HLVD, I²C, POR, PWM, WDT |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 9 months ago) |
| Max Power Dissipation | 1 W |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 1.8 V |
| Max Frequency | 64 MHz |
| RAM Size | 3.8 kB |
| Data Bus Width | 8 bit |
| Number of Programmable I/O | 25 |
| Number of Timers/Counters | 7 |
| Schedule B | 8542310000 |
| Operating Supply Voltage | 1.8 V to 5.5 V |
| Packaging | Reel |
| ADC Resolution | 10 bit |
| Max Clock Frequency | 16 MHz |
Stock: 6150
Distributors
pcbx
Unit Price$2.20914
Ext.Price$2.20914
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $2.20914 | $2.20914 |
| 10 | $2.10675 | $21.06750 |
| 25 | $2.00909 | $50.22725 |
| 50 | $1.91588 | $95.79400 |
| 100 | $1.82699 | $182.69900 |
| 300 | $1.82699 | $548.09700 |
| 500 | $1.82699 | $913.49500 |
| 1000 | $1.82699 | $1826.99000 |
