



| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Tube |
| RoHS | Compliant |
| Core Architecture(core/core processor) | PIC18(L)F2xK42 |
| Memory Size | 64 kb |
| Memory Type | FLASH |
| Number of I/Os | 25 |
| Oscillator Type | Internal |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, HLVD, POR, PWM, WDT |
| Operating Supply Voltage | 2.3 V to 5.5 V |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 2.3 V |
| RAM Size | 4 kB |
| Data Bus Width | 8 bit |
| Schedule B | 8542310000 |
| Max Clock Frequency | 64 MHz |
| ADC Resolution | 12 bit |
Stock: 49
Distributors
pcbx
Unit Price$1.73978
Ext.Price$1.73978
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.73978 | $1.73978 |
| 10 | $1.66108 | $16.61080 |
| 25 | $1.58594 | $39.64850 |
| 50 | $1.51420 | $75.71000 |
| 100 | $1.44569 | $144.56900 |
