



| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 44 |
| Radiation Hardening | No |
| Lead Pitch | 500 µm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Frequency | 40 MHz |
| Core Architecture(core/core processor) | PIC |
| Interface | I²C, SPI, SSP, UART, USART |
| Memory Size | 16 kb |
| Memory Type | FLASH |
| Number of I/Os | 36 |
| Peripherals | PWM |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Max Power Dissipation | 1 W |
| Max Supply Voltage | 5.8 V |
| Min Supply Voltage | 4.2 V |
| Number of Bits | 8 |
| Access Time | 40 µs |
| Number of ADC Channels | 9 |
| Max Frequency | 40 MHz |
| RAM Size | 768 B |
| Data Bus Width | 8 bit |
| Density | 128 kb |
| Number of PWM Channels | 10 |
| Number of Programmable I/O | 36 |
| Number of Timers/Counters | 4 |
| Schedule B | 8542310000 |
| Max Clock Frequency | 40 MHz |
| ADC Resolution | 10 bit |
| Oscillator Type | Internal |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Tray |
Stock: 433
Distributors
pcbx
Unit Price$7.29627
Ext.Price$7.29627
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $7.29627 | $7.29627 |
