



| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 44 |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Frequency | 64 MHz |
| Core Architecture(core/core processor) | PIC |
| Interface | I²C, SPI, UART, USART |
| Memory Size | 16 kb |
| Memory Type | FLASH |
| Number of I/Os | 36 |
| Max Power Dissipation | 1 W |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Supply Voltage | 1.8 V |
| Max Frequency | 64 MHz |
| RAM Size | 768 B |
| Data Bus Width | 8 bit |
| Number of PWM Channels | 2 |
| Number of Programmable I/O | 36 |
| Number of Timers/Counters | 4 |
| Schedule B | 8542310000 |
| Max Clock Frequency | 64 MHz |
| ADC Resolution | 10 bit |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, LCD, POR, PWM, WDT |
| Oscillator Type | Internal |
| Operating Supply Voltage | 2.3 V to 5.5 V |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Tray |
Stock: 56
Distributors
pcbx
Unit Price$1.89025
Ext.Price$1.89025
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.89025 | $1.89025 |
| 10 | $1.81345 | $18.13450 |
| 25 | $1.73978 | $43.49450 |
| 50 | $1.65657 | $82.82850 |
| 100 | $1.57734 | $157.73400 |
| 300 | $1.57506 | $472.51800 |
| 500 | $1.57278 | $786.39000 |
| 1000 | $1.57050 | $1570.50000 |
