



| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 44 |
| Radiation Hardening | No |
| Frequency | 40 MHz |
| Core Architecture(core/core processor) | PIC |
| Interface | I²C, SPI, UART, USART |
| Memory Size | 32 kb |
| Memory Type | FLASH |
| Number of I/Os | 36 |
| Oscillator Type | Internal |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT |
| Max Power Dissipation | 1 W |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Max Frequency | 40 MHz |
| RAM Size | 1.5 kB |
| Data Bus Width | 8 bit |
| Number of Programmable I/O | 36 |
| Number of Timers/Counters | 4 |
| Max Clock Frequency | 40 MHz |
| ADC Resolution | 12 bit |
| Operating Supply Voltage | 2 V to 5.5 V |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
Stock: 2068
Distributors
pcbx
Unit Price$4.41827
Ext.Price$4.41827
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $4.41827 | $4.41827 |
| 10 | $4.37405 | $43.74050 |
| 25 | $4.33022 | $108.25550 |
| 50 | $4.33022 | $216.51100 |
| 100 | $4.33022 | $433.02200 |
| 300 | $4.33022 | $1299.06600 |
| 500 | $4.33022 | $2165.11000 |
| 1000 | $4.33022 | $4330.22000 |
