



| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Height | 1.2 mm |
| Frequency | 64 MHz |
| Core Architecture(core/core processor) | PIC |
| Interface | I²C, SPI, UART |
| Memory Size | 64 kb |
| Memory Type | FLASH |
| Number of I/Os | 36 |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 4 months ago) |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 2.3 V |
| Number of ADC Channels | 35 |
| RAM Size | 4 kB |
| Data Bus Width | 8 bit |
| Number of SPI Channels | 1 |
| Number of Timers/Counters | 7 |
| Number of I2C Channels | 2 |
| Number of UART Channels | 2 |
| Max Clock Frequency | 64 MHz |
| ADC Resolution | 12 bit |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT |
| Oscillator Type | Internal |
| Operating Supply Voltage | 2.3 V to 5.5 V |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Tray |
Stock: 2119
Distributors
pcbx
Unit Price$1.58956
Ext.Price$1.58956
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.58956 | $1.58956 |
| 10 | $1.52229 | $15.22290 |
| 25 | $1.45786 | $36.44650 |
| 50 | $1.38733 | $69.36650 |
| 100 | $1.32021 | $132.02100 |
