



| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 64 |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Frequency | 40 MHz |
| Core Architecture(core/core processor) | PIC |
| Interface | I²C, SPI, UART, USART |
| Memory Size | 48 kb |
| Memory Type | FLASH |
| Number of I/Os | 54 |
| Oscillator Type | Internal |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, HLVD, I²C, POR, PWM, WDT |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Max Power Dissipation | 1 W |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 4.2 V |
| Access Time | 40 µs |
| Max Frequency | 40 MHz |
| RAM Size | 3.8 kB |
| Data Bus Width | 8 bit |
| Number of Programmable I/O | 54 |
| Number of Timers/Counters | 5 |
| Schedule B | 8542310000 |
| Max Clock Frequency | 40 MHz |
| ADC Resolution | 10 bit |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
Stock: 268
Distributors
pcbx
Unit Price$5.55106
Ext.Price$5.55106
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $5.55106 | $5.55106 |
| 10 | $5.50684 | $55.06840 |
| 25 | $5.46300 | $136.57500 |
| 50 | $5.46300 | $273.15000 |
| 100 | $5.46300 | $546.30000 |
| 300 | $5.46300 | $1638.90000 |
| 500 | $5.46300 | $2731.50000 |
| 1000 | $5.46300 | $5463.00000 |
