



| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 10 mm |
| Width | 10 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 64 |
| Height | 1.05 mm |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Frequency | 64 MHz |
| Core Architecture(core/core processor) | PIC |
| Interface | I²C, LIN, SPI, UART, USART |
| Memory Size | 32 kb |
| Memory Type | FLASH |
| Number of I/Os | 53 |
| Oscillator Type | Internal |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, I²C, LVD, POR, PWM, WDT |
| Max Power Dissipation | 1 W |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 1.8 V |
| Number of ADC Channels | 16 |
| Max Frequency | 64 MHz |
| RAM Size | 2 kB |
| Data Bus Width | 8 bit |
| Number of Programmable I/O | 53 |
| Number of SPI Channels | 2 |
| Number of Timers/Counters | 8 |
| Number of I2C Channels | 2 |
| Schedule B | 8542310000 |
| Max Clock Frequency | 64 MHz |
| ADC Resolution | 12 bit |
| Operating Supply Voltage | 1.8 V to 5.5 V |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Tray |
Stock: 249
Distributors
pcbx
Unit Price$2.67827
Ext.Price$2.67827
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $2.67827 | $2.67827 |
| 10 | $2.56301 | $25.63010 |
| 25 | $2.45272 | $61.31800 |
| 50 | $2.33739 | $116.86950 |
| 100 | $2.22747 | $222.74700 |
