

| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 9 mm |
| Width | 9 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 64 |
| Height | 880 µm |
| Packaging | Tube |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Frequency | 64 MHz |
| Core Architecture(core/core processor) | PIC18 |
| Interface | CAN, I2C, LIN, SPI, UART, USART |
| Memory Size | 32 kb |
| Memory Type | FLASH |
| Number of I/Os | 54 |
| Peripherals | PWM |
| Operating Supply Voltage | 1.8 V to 5.5 V |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 7 months ago) |
| Max Power Dissipation | 1 W |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 1.8 V |
| Number of Bits | 8 |
| Number of ADC Channels | 11 |
| Max Frequency | 64 MHz |
| RAM Size | 3.6 kB |
| Data Bus Width | 8 bit |
| Number of PWM Channels | 5 |
| Number of Programmable I/O | 54 |
| Number of SPI Channels | 1 |
| Number of Timers/Counters | 5 |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Number of I2C Channels | 1 |
| Number of UART Channels | 2 |
| Number of USB Channels | 1 |
| Max Clock Frequency | 64 MHz |
| ADC Resolution | 12 bit |
Stock: 112
Distributors
pcbx
Unit Price$3.11622
Ext.Price$3.11622
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $3.11622 | $3.11622 |
| 10 | $2.98878 | $29.88780 |
| 25 | $2.86658 | $71.66450 |
| 50 | $2.72186 | $136.09300 |
| 100 | $2.58445 | $258.44500 |
