



| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 64 |
| Radiation Hardening | No |
| Contact Plating | Tin |
| Frequency | 40 MHz |
| Core Architecture(core/core processor) | PIC |
| Interface | I²C, SPI, UART, USART |
| Memory Size | 128 kb |
| Memory Type | FLASH |
| Number of I/Os | 54 |
| Oscillator Type | Internal |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, HLVD, I²C, POR, PWM, WDT |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Max Power Dissipation | 1 W |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 4.2 V |
| Access Time | 40 µs |
| Max Frequency | 40 MHz |
| RAM Size | 3.8 kB |
| Data Bus Width | 8 bit |
| Number of Programmable I/O | 54 |
| Number of Timers/Counters | 5 |
| Schedule B | 8542310000 |
| Max Clock Frequency | 40 MHz |
| ADC Resolution | 10 bit |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
Stock: 713
Distributors
pcbx
Unit Price$8.10292
Ext.Price$8.10292
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $8.10292 | $8.10292 |
| 10 | $8.10292 | $81.02920 |
| 25 | $8.10292 | $202.57300 |
| 50 | $8.10292 | $405.14600 |
| 100 | $8.10292 | $810.29200 |
| 300 | $8.10292 | $2430.87600 |
| 500 | $8.10292 | $4051.46000 |
| 1000 | $8.10275 | $8102.75000 |
