


| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 80 |
| Frequency | 64 MHz |
| Core Architecture(core/core processor) | PIC |
| Interface | I²C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART, USB |
| Memory Size | 64 kb |
| Memory Type | FLASH |
| Number of I/Os | 69 |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Max Frequency | 64 MHz |
| RAM Size | 4 kB |
| Number of Timers/Counters | 4 |
| Schedule B | 8542310000 |
| Max Clock Frequency | 64 MHz |
| ADC Resolution | 10 bit/12 bit |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, HLVD, LCD, POR, PWM, WDT |
| Oscillator Type | Internal |
| Data Bus Width | 8 bit |
| Operating Supply Voltage | 2 V to 3.6 V |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Tray |
Stock: 441
Distributors
pcbx
Unit Price$3.30430
Ext.Price$3.30430
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $3.30430 | $3.30430 |
| 10 | $3.01273 | $30.12730 |
| 25 | $2.74689 | $68.67225 |
| 50 | $2.74538 | $137.26900 |
| 100 | $2.74387 | $274.38700 |
| 300 | $2.74236 | $822.70800 |
| 500 | $2.74085 | $1370.42500 |
| 1000 | $2.73934 | $2739.34000 |
| 3000 | $2.73783 | $8213.49000 |
| 5000 | $2.73633 | $13681.65000 |
| 10000 | $2.73492 | $27349.20000 |
