


| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 80 |
| Radiation Hardening | No |
| Frequency | 25 MHz |
| Core Architecture(core/core processor) | PIC |
| Interface | EBI/EMI, I²C, SPI, UART, USART |
| Memory Size | 128 kb |
| Memory Type | FLASH |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Max Power Dissipation | 1 W |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 4.2 V |
| Max Frequency | 40 MHz |
| RAM Size | 3.8 kB |
| Data Bus Width | 8 bit |
| Number of Programmable I/O | 70 |
| Number of Timers/Counters | 5 |
| Max Clock Frequency | 40 MHz |
| ADC Resolution | 12 bit |
| Number of I/Os | 70 |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT |
| Oscillator Type | Internal |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Tray |
Stock: 63
Distributors
pcbx
Unit Price$11.05167
Ext.Price$11.05167
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $11.05167 | $11.05167 |
| 10 | $10.97615 | $109.76150 |
| 25 | $10.90120 | $272.53000 |
