


| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 12 mm |
| Width | 12 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 80 |
| Height | 1.05 mm |
| Radiation Hardening | No |
| Frequency | 64 MHz |
| Core Architecture(core/core processor) | PIC |
| Interface | I²C, LIN, SPI, UART, USART |
| Memory Size | 128 kb |
| Memory Type | FLASH |
| Number of I/Os | 69 |
| Max Power Dissipation | 1 W |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 1.8 V |
| Number of ADC Channels | 24 |
| Max Frequency | 64 MHz |
| RAM Size | 4 kB |
| Data Bus Width | 8 bit |
| Number of Programmable I/O | 69 |
| Number of SPI Channels | 1 |
| Number of Timers/Counters | 11 |
| Number of I2C Channels | 1 |
| Max Clock Frequency | 64 MHz |
| ADC Resolution | 12 bit |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, LCD, POR, PWM, WDT |
| Oscillator Type | Internal |
| Operating Supply Voltage | 1.8 V to 5.5 V |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
Stock: 1447
Distributors
pcbx
Unit Price$3.77304
Ext.Price$3.77304
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $3.77304 | $3.77304 |
| 10 | $3.61316 | $36.13160 |
| 25 | $3.46009 | $86.50225 |
| 50 | $3.29009 | $164.50450 |
| 100 | $3.12847 | $312.84700 |
| 300 | $3.12847 | $938.54100 |
| 500 | $3.12847 | $1564.23500 |
| 1000 | $3.12849 | $3128.49000 |
