
| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 100 |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Frequency | 41.667 MHz |
| Core Architecture(core/core processor) | PIC |
| Interface | EBI/EMI, Ethernet, I²C, SPI, UART, USART |
| Memory Size | 128 kb |
| Memory Type | FLASH |
| Number of I/Os | 70 |
| Peripherals | POR, PWM, WDT |
| Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Max Power Dissipation | 1 W |
| Max Supply Voltage | 3.9 V |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Access Time | 42 µs |
| Number of ADC Channels | 16 |
| Max Frequency | 41.667 MHz |
| RAM Size | 3.7 kB |
| Data Bus Width | 8 bit |
| Density | 1 Mb |
| Number of PWM Channels | 14 |
| Number of Programmable I/O | 70 |
| Number of Timers/Counters | 5 |
| Schedule B | 8542310000 |
| Max Clock Frequency | 41.667 MHz |
| ADC Resolution | 10 bit |
| Oscillator Type | Internal |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
Stock: 716
Distributors
pcbx
Unit Price$4.93722
Ext.Price$4.93722
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $4.93722 | $4.93722 |
| 10 | $4.73295 | $47.32950 |
| 25 | $4.53711 | $113.42775 |
| 50 | $4.44863 | $222.43150 |
| 100 | $4.36185 | $436.18500 |
| 300 | $4.36185 | $1308.55500 |
| 500 | $4.36185 | $2180.92500 |
| 1000 | $4.36185 | $4361.85000 |
