



| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 11.55 mm |
| Width | 7.5 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 18 |
| Height | 2.35 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Frequency | 40 MHz |
| Core Architecture(core/core processor) | PIC |
| Interface | I²C, UART, USART |
| Memory Size | 8 kb |
| Memory Type | FLASH |
| Number of I/Os | 16 |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 9 months ago) |
| Max Power Dissipation | 1 W |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Number of ADC Channels | 4 |
| Max Frequency | 40 MHz |
| RAM Size | 256 B |
| Data Bus Width | 8 bit |
| Density | 64 kb |
| Number of PWM Channels | 6 |
| Number of Programmable I/O | 16 |
| Number of Timers/Counters | 2 |
| Operating Supply Voltage | 2 V to 5.5 V |
| Packaging | Tube |
| ADC Resolution | 10 bit |
| Max Clock Frequency | 40 MHz |
Stock: 122
Distributors
pcbx
Unit Price$2.79733
Ext.Price$2.79733
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $2.79733 | $2.79733 |
| 10 | $2.78491 | $27.84910 |
| 25 | $2.77254 | $69.31350 |
