



| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 17.9 mm |
| Width | 7.5 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 28 |
| Height | 2.35 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Frequency | 64 MHz |
| Core Architecture(core/core processor) | PIC |
| Interface | I²C, SPI, UART, USART |
| Memory Size | 32 kb |
| Memory Type | FLASH |
| Number of I/Os | 24 |
| Oscillator Type | Internal |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, HLVD, I²C, POR, PWM, WDT |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 9 months ago) |
| Max Power Dissipation | 1 W |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Supply Voltage | 1.8 V |
| Number of Bits | 8 |
| Number of ADC Channels | 19 |
| Max Frequency | 64 MHz |
| RAM Size | 1.5 kB |
| Address Bus Width | 8 b |
| Data Bus Width | 8 bit |
| Number of PWM Channels | 14 |
| Number of Programmable I/O | 25 |
| Number of SPI Channels | 2 |
| Number of Timers/Counters | 7 |
| Number of A/D Converters | 2 |
| Number of I2C Channels | 2 |
| Number of UART Channels | 2 |
| Packaging | Tube |
| ADC Resolution | 10 bit |
| Operating Supply Voltage | 1.8 V to 3.6 V |
| Max Clock Frequency | 64 MHz |
Stock: 202
Distributors
pcbx
Unit Price$1.84580
Ext.Price$1.84580
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.84580 | $1.84580 |
| 10 | $1.76205 | $17.62050 |
| 25 | $1.68210 | $42.05250 |
| 50 | $1.60578 | $80.28900 |
| 100 | $1.53289 | $153.28900 |
