

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 44 |
| Packaging | Tube |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Frequency | 40 MHz |
| Core Architecture(core/core processor) | PIC |
| Interface | I²C, SPI, UART, USART |
| Memory Size | 48 kb |
| Memory Type | FLASH |
| Number of I/Os | 36 |
| Oscillator Type | Internal |
| Peripherals | I²C, PWM |
| Output Current | 1.4 A |
| Operating Supply Voltage | 2 V to 5.5 V |
| Max Power Dissipation | 1 W |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Access Time | 40 µs |
| Max Frequency | 40 MHz |
| RAM Size | 3.9 kB |
| Data Bus Width | 8 bit |
| Number of Programmable I/O | 36 |
| Number of Timers/Counters | 4 |
| Schedule B | 8542310000 |
| Max Clock Frequency | 40 MHz |
| ADC Resolution | 10 bit |
Stock: 56
Distributors
pcbx
Unit Price$4.93123
Ext.Price$4.93123
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $4.93123 | $4.93123 |
| 10 | $4.93039 | $49.30390 |
| 25 | $4.92955 | $123.23875 |
| 50 | $4.92871 | $246.43550 |
| 100 | $4.92787 | $492.78700 |
| 300 | $4.92703 | $1478.10900 |
| 500 | $4.92619 | $2463.09500 |
| 1000 | $4.92525 | $4925.25000 |
