



| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 64 |
| Radiation Hardening | No |
| Frequency | 40 MHz |
| Core Architecture(core/core processor) | PIC |
| Interface | CAN, I²C, SPI, UART, USART |
| Memory Size | 64 kb |
| Memory Type | FLASH |
| Number of I/Os | 53 |
| Peripherals | I²C, PWM |
| Max Power Dissipation | 1 W |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Access Time | 40 µs |
| Max Frequency | 40 MHz |
| RAM Size | 3.3 kB |
| Data Bus Width | 8 bit |
| Number of Programmable I/O | 53 |
| Number of Timers/Counters | 5 |
| Schedule B | 8542310000 |
| Max Clock Frequency | 40 MHz |
| ADC Resolution | 10 bit |
| Oscillator Type | Internal |
| Operating Supply Voltage | 2 V to 5.5 V |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Tray |
Stock: 2
Distributors
pcbx
Unit Price$19.36877
Ext.Price$19.36877
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $19.36877 | $19.36877 |
| 10 | $19.36752 | $193.67520 |
