



| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 64 |
| Radiation Hardening | No |
| Frequency | 40 MHz |
| Core Architecture(core/core processor) | PIC |
| Interface | I²C, SPI, UART, USART |
| Memory Size | 128 kb |
| Memory Type | FLASH |
| Number of I/Os | 54 |
| Oscillator Type | Internal |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, HLVD, I²C, POR, PWM, WDT |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 6 months ago) |
| Max Power Dissipation | 1 W |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Access Time | 40 µs |
| Max Frequency | 40 MHz |
| RAM Size | 3.8 kB |
| Data Bus Width | 8 bit |
| Number of Programmable I/O | 54 |
| Number of Timers/Counters | 5 |
| Schedule B | 8542310000 |
| Max Clock Frequency | 40 MHz |
| ADC Resolution | 10 bit |
| Operating Supply Voltage | 2 V to 5.5 V |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
Stock: 196
Distributors
pcbx
Unit Price$8.49886
Ext.Price$8.49886
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $8.49886 | $8.49886 |
| 10 | $8.49886 | $84.98860 |
| 25 | $8.49886 | $212.47150 |
| 50 | $8.49886 | $424.94300 |
| 100 | $8.49886 | $849.88600 |
| 300 | $8.49886 | $2549.65800 |
| 500 | $8.49886 | $4249.43000 |
| 1000 | $8.49886 | $8498.86000 |
