



| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 64 |
| Radiation Hardening | No |
| Frequency | 60 MHz |
| Core Architecture(core/core processor) | PIC |
| Interface | CAN, I²C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART, USB |
| Memory Size | 586 kb |
| Memory Type | FLASH |
| Number of I/Os | 53 |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Supply Voltage | 2.95 V |
| Max Frequency | 60 MHz |
| RAM Size | 52 kB |
| Data Bus Width | 16 bit |
| Number of Programmable I/O | 53 |
| Number of Timers/Counters | 9 |
| Max Clock Frequency | 60 MHz |
| ADC Resolution | 10 bit, 12 bit |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT |
| Oscillator Type | Internal |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Tray |
Stock: 367
Distributors
pcbx
Unit Price$6.90753
Ext.Price$6.90753
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $6.90753 | $6.90753 |
| 10 | $6.61349 | $66.13490 |
| 25 | $6.33202 | $158.30050 |
| 50 | $6.02751 | $301.37550 |
| 100 | $5.73762 | $573.76200 |
