
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 28 |
| Radiation Hardening | No |
| Frequency | 20 MHz |
| Core Architecture(core/core processor) | AVR |
| Interface | I²C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART |
| Memory Size | 4 kb |
| Memory Type | FLASH |
| Number of I/Os | 23 |
| Oscillator Type | Internal |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT |
| Operating Supply Voltage | 3 V |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Supply Voltage | 1.8 V |
| Max Frequency | 32 MHz |
| RAM Size | 1 kB |
| Data Bus Width | 16 bit |
| Number of Programmable I/O | 24 |
| Number of Timers/Counters | 4 |
| Schedule B | 8542310000 |
| Max Clock Frequency | 32 MHz |
| Packaging | Tube |
| RoHS | Compliant |
Stock: 329
Distributors
pcbx
Unit Price$1.80822
Ext.Price$1.80822
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.80822 | $1.80822 |
| 10 | $1.73480 | $17.34800 |
| 25 | $1.66435 | $41.60875 |
| 50 | $1.58421 | $79.21050 |
| 100 | $1.50792 | $150.79200 |
