



| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 17.9 mm |
| Width | 7.5 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 28 |
| Height | 2.05 mm |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Frequency | 32 MHz |
| Core Architecture(core/core processor) | PIC |
| Interface | I²C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART |
| Memory Size | 16 kb |
| Memory Type | FLASH |
| Number of I/Os | 24 |
| Oscillator Type | Internal |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Supply Voltage | 1.8 V |
| Number of ADC Channels | 12 |
| Max Frequency | 32 MHz |
| RAM Size | 1 kB |
| Data Bus Width | 16 bit |
| Number of PWM Channels | 3 |
| Number of Programmable I/O | 24 |
| Number of SPI Channels | 2 |
| Number of Timers/Counters | 4 |
| Number of I2C Channels | 2 |
| Number of UART Channels | 2 |
| Schedule B | 8542310000 |
| Operating Supply Voltage | 1.8 V to 3.6 V |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Tube |
| Max Clock Frequency | 32 MHz |
Stock: 396
Distributors
pcbx
Unit Price$1.74542
Ext.Price$1.74542
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.74542 | $1.74542 |
| 10 | $1.67207 | $16.72070 |
| 25 | $1.60179 | $40.04475 |
| 50 | $1.52485 | $76.24250 |
| 100 | $1.45161 | $145.16100 |
