



| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 44 |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Frequency | 32 MHz |
| Core Architecture(core/core processor) | PIC |
| Interface | UART |
| Memory Size | 16 kb |
| Memory Type | FLASH |
| Number of I/Os | 38 |
| Peripherals | LVD, POR, PWM, WDT |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 7 months ago) |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Supply Voltage | 1.8 V |
| Number of ADC Channels | 22 |
| Max Frequency | 32 MHz |
| RAM Size | 2 kB |
| Data Bus Width | 16 bit |
| Number of Timers/Counters | 1 |
| Schedule B | 8542310000 |
| Operating Supply Voltage | 1.8 V to 3.6 V |
| Packaging | Tray |
| ADC Resolution | 12 bit |
| Max Clock Frequency | 32 MHz |
Stock: 155
Distributors
pcbx
Unit Price$2.48384
Ext.Price$2.48384
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $2.48384 | $2.48384 |
| 10 | $2.37518 | $23.75180 |
| 25 | $2.27127 | $56.78175 |
| 50 | $2.16229 | $108.11450 |
| 100 | $2.05854 | $205.85400 |
