



| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 17.9 mm |
| Width | 7.5 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 28 |
| Height | 2.35 mm |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Frequency | 32 MHz |
| Core Architecture(core/core processor) | PIC |
| Interface | I²C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART |
| Memory Size | 32 kb |
| Memory Type | FLASH |
| Number of I/Os | 24 |
| Peripherals | I²C, LVD, POR, PWM |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Supply Voltage | 1.8 V |
| Number of ADC Channels | 13 |
| Max Frequency | 32 MHz |
| Nominal Supply Current | 3.4 mA |
| RAM Size | 2 kB |
| Address Bus Width | 16 b |
| Data Bus Width | 16 bit |
| Number of PWM Channels | 3 |
| Number of Programmable I/O | 24 |
| Number of SPI Channels | 2 |
| Number of Timers/Counters | 5 |
| Number of I2C Channels | 2 |
| Number of UART Channels | 2 |
| Schedule B | 8542310000 |
| Max Clock Frequency | 32 MHz |
| ADC Resolution | 12 bit |
| Oscillator Type | Internal |
| Operating Supply Voltage | 1.8 V to 3.6 V |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Tube |
Stock: 84
Distributors
pcbx
Unit Price$2.56555
Ext.Price$2.56555
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $2.56555 | $2.56555 |
| 10 | $2.45350 | $24.53500 |
| 25 | $2.34635 | $58.65875 |
| 50 | $2.23417 | $111.70850 |
| 100 | $2.12736 | $212.73600 |
