



| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 64 |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Frequency | 32 MHz |
| Interface | I²C, IrDA, SPI, UART, USART, USB |
| Memory Size | 128 kb |
| Memory Type | FLASH |
| Number of I/Os | 29 |
| Oscillator Type | Internal |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 11 months ago) |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Supply Voltage | 2.2 V |
| Number of ADC Channels | 16 |
| Max Frequency | 32 MHz |
| RAM Size | 96 kB |
| Address Bus Width | 16 b |
| Data Bus Width | 16 bit |
| Number of PWM Channels | 9 |
| Number of Programmable I/O | 29 |
| Number of Timers/Counters | 5 |
| Core Architecture(core/core processor) | PIC24F |
| Operating Supply Voltage | 2 V to 3.6 V |
| Packaging | Tray |
| Max Clock Frequency | 32 MHz |
| ADC Resolution | 10 bit |
Stock: 137
Distributors
pcbx
Unit Price$5.55106
Ext.Price$5.55106
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $5.55106 | $5.55106 |
| 10 | $5.31431 | $53.14310 |
| 25 | $5.08769 | $127.19225 |
| 50 | $4.84104 | $242.05200 |
| 100 | $4.60636 | $460.63600 |
| 300 | $4.59952 | $1379.85600 |
