



| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 17.9 mm |
| Width | 7.5 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 28 |
| Height | 2.35 mm |
| Packaging | Reel |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Frequency | 32 MHz |
| Core Architecture(core/core processor) | PIC |
| Interface | SPI |
| Memory Size | 128 kb |
| Memory Type | FLASH |
| Number of I/Os | 21 |
| Operating Supply Voltage | 2 V to 3.6 V |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 7 months ago) |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Ambient Temperature Range High | 85 °C |
| Number of ADC Channels | 10 |
| Max Frequency | 32 MHz |
| Nominal Supply Current | 5.7 mA |
| RAM Size | 8 kB |
| Address Bus Width | 16 b |
| Data Bus Width | 16 bit |
| Number of PWM Channels | 6 |
| Number of SPI Channels | 3 |
| Number of Timers/Counters | 5 |
| Max Junction Temperature (Tj) | 125 °C |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Number of I2C Channels | 2 |
| Number of UART Channels | 4 |
| Max Clock Frequency | 32 MHz |
| ADC Resolution | 12 bit |
Stock: 156
Distributors
pcbx
Unit Price$2.99140
Ext.Price$2.99140
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $2.99140 | $2.99140 |
| 10 | $2.85570 | $28.55700 |
| 25 | $2.72615 | $68.15375 |
| 50 | $2.60248 | $130.12400 |
| 100 | $2.48443 | $248.44300 |
