


| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 80 |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Frequency | 32 MHz |
| Core Architecture(core/core processor) | PIC |
| Interface | I²C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART |
| Memory Size | 128 kb |
| Memory Type | FLASH |
| Number of I/Os | 53 |
| Oscillator Type | Internal |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, I²C, LCD, POR, PWM, WDT |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Max Frequency | 32 MHz |
| RAM Size | 8 kB |
| Data Bus Width | 16 bit |
| Number of PWM Channels | 7 |
| Number of Programmable I/O | 53 |
| Number of Timers/Counters | 5 |
| Schedule B | 8542310000 |
| Operating Supply Voltage | 2 V to 3.6 V |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Tray |
| ADC Resolution | 10 bit/12 bit |
| Max Clock Frequency | 32 MHz |
Stock: 400
Distributors
pcbx
Unit Price$3.19123
Ext.Price$3.19123
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $3.19123 | $3.19123 |
| 10 | $3.05039 | $30.50390 |
| 25 | $2.91575 | $72.89375 |
| 50 | $2.77796 | $138.89800 |
| 100 | $2.64669 | $264.66900 |
