



| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 10.5 mm |
| Width | 5.6 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 28 |
| Height | 1.85 mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Frequency | 32 MHz |
| Core Architecture(core/core processor) | PIC |
| Memory Size | 128 kb |
| Memory Type | FLASH |
| Number of I/Os | 34 |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Number of ADC Channels | 9 |
| Max Frequency | 32 MHz |
| Nominal Supply Current | 5.7 mA |
| RAM Size | 8 kB |
| Address Bus Width | 16 b |
| Data Bus Width | 16 bit |
| Number of PWM Channels | 6 |
| Number of SPI Channels | 3 |
| Number of Timers/Counters | 1 |
| Number of I2C Channels | 2 |
| Number of UART Channels | 4 |
| Number of USB Channels | 1 |
| Schedule B | 8542310000 |
| Operating Supply Voltage | 2 V to 3.6 V |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Tube |
| Max Clock Frequency | 32 MHz |
Stock: 8
Distributors
pcbx
Unit Price$3.11633
Ext.Price$3.11633
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $3.11633 | $3.11633 |
| 10 | $2.98185 | $29.81850 |
| 25 | $2.85317 | $71.32925 |
| 50 | $2.71531 | $135.76550 |
| 100 | $2.58412 | $258.41200 |
