
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 121 |
| Packaging | Tray |
| RoHS | Compliant |
| Frequency | 16 MHz |
| Core Architecture(core/core processor) | PIC |
| Interface | I²C, SPI, UART |
| Memory Size | 128 kb |
| Memory Type | FLASH |
| Number of I/Os | 85 |
| Oscillator Type | Internal |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, LCD, LVD, POR, PWM, WDT |
| Output Current | 1.4 A |
| Operating Supply Voltage | 2 V to 3.6 V |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| RAM Size | 8 kB |
| Data Bus Width | 16 bit |
| Number of Timers/Counters | 5 |
| Max Clock Frequency | 32 MHz |
Stock: 221
Distributors
pcbx
Unit Price$4.61234
Ext.Price$4.61234
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $4.61234 | $4.61234 |
| 10 | $4.60636 | $46.06360 |
| 25 | $4.09255 | $102.31375 |
| 50 | $3.96223 | $198.11150 |
| 100 | $3.83607 | $383.60700 |
