
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Height | 1.2 mm |
| Packaging | Tray |
| RoHS | Compliant |
| Frequency | 32 MHz |
| Core Architecture(core/core processor) | PIC |
| Interface | I²C, I²S, IrDA, LIN, Parallel, SPI, USART |
| Memory Size | 256 kb |
| Memory Type | FLASH |
| Number of I/Os | 40 |
| Oscillator Type | Internal |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, LVD, POR, PWM, WDT |
| Output Current | 1.4 A |
| Operating Supply Voltage | 2 V to 3.6 V |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 4 months ago) |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Ambient Temperature Range High | 85 °C |
| Number of ADC Channels | 14 |
| RAM Size | 16 kB |
| Data Bus Width | 16 bit |
| Number of PWM Channels | 3 |
| Number of SPI Channels | 3 |
| Number of Timers/Counters | 3 |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Number of I2C Channels | 2 |
| Number of UART Channels | 2 |
| Schedule B | 8542310000 |
| Max Clock Frequency | 32 MHz |
Stock: 963
Distributors
pcbx
Unit Price$1.33309
Ext.Price$1.33309
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.33309 | $1.33309 |
| 10 | $1.27208 | $12.72080 |
| 25 | $1.21385 | $30.34625 |
| 50 | $1.15945 | $57.97250 |
| 100 | $1.10748 | $110.74800 |
