



| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 17.9 mm |
| Width | 7.5 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 28 |
| Height | 2.35 mm |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Frequency | 32 MHz |
| Core Architecture(core/core processor) | PIC |
| Interface | I²C, IrDA, SPI, UART, USART |
| Memory Size | 32 kb |
| Memory Type | FLASH, SRAM |
| Number of I/Os | 21 |
| Oscillator Type | Internal |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, I²C, LVD, POR, PWM, WDT |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Number of Bits | 16 |
| Number of ADC Channels | 10 |
| Max Frequency | 32 MHz |
| RAM Size | 8 kB |
| Data Bus Width | 16 bit |
| Density | 256 kb |
| Number of PWM Channels | 5 |
| Number of Programmable I/O | 21 |
| Number of SPI Channels | 2 |
| Number of Timers/Counters | 5 |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Number of I2C Channels | 2 |
| Number of UART Channels | 2 |
| Schedule B | 8542310000 |
| Operating Supply Voltage | 2 V to 3.6 V |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Tube |
| ADC Resolution | 10 bit |
| Max Clock Frequency | 32 MHz |
Stock: 603
Distributors
pcbx
Unit Price$2.07150
Ext.Price$2.07150
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $2.07150 | $2.07150 |
| 10 | $1.92787 | $19.27870 |
| 25 | $1.88740 | $47.18500 |
| 50 | $1.84778 | $92.38900 |
| 100 | $1.80900 | $180.90000 |
| 300 | $1.77103 | $531.30900 |
| 500 | $1.73386 | $866.93000 |
| 1000 | $1.69747 | $1697.47000 |
| 3000 | $1.66184 | $4985.52000 |
| 5000 | $1.62693 | $8134.65000 |
