

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 64 |
| Packaging | Tube |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Frequency | 32 MHz |
| Core Architecture(core/core processor) | PIC |
| Interface | I²C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART |
| Memory Size | 64 kb |
| Memory Type | FLASH |
| Number of I/Os | 53 |
| Oscillator Type | Internal |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT |
| Output Current | 1.4 A |
| Operating Supply Voltage | 2 V to 3.6 V |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Max Frequency | 8 MHz |
| RAM Size | 16 kB |
| Data Bus Width | 16 bit |
| Number of Programmable I/O | 53 |
| Number of Timers/Counters | 5 |
| Max Clock Frequency | 8 MHz |
Stock: 1840
Distributors
pcbx
Unit Price$3.71630
Ext.Price$3.71630
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $3.71630 | $3.71630 |
| 10 | $3.55988 | $35.59880 |
| 25 | $3.41003 | $85.25075 |
| 50 | $3.24329 | $162.16450 |
| 100 | $3.08468 | $308.46800 |
