



| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 10 mm |
| Width | 10 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 64 |
| Height | 1.05 mm |
| Radiation Hardening | No |
| Frequency | 32 MHz |
| Core Architecture(core/core processor) | PIC |
| Interface | I²C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART |
| Memory Size | 64 kb |
| Memory Type | FLASH |
| Number of I/Os | 53 |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Number of ADC Channels | 16 |
| Max Frequency | 32 MHz |
| RAM Size | 16 kB |
| Data Bus Width | 16 bit |
| Number of Programmable I/O | 53 |
| Number of SPI Channels | 3 |
| Number of Timers/Counters | 5 |
| Number of I2C Channels | 3 |
| Number of UART Channels | 4 |
| Schedule B | 8542310000 |
| Max Clock Frequency | 8 MHz |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT |
| Oscillator Type | Internal |
| Operating Supply Voltage | 2 V to 3.6 V |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Tray |
Stock: 582
Distributors
pcbx
Unit Price$3.61643
Ext.Price$3.61643
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $3.61643 | $3.61643 |
| 10 | $3.46305 | $34.63050 |
| 25 | $3.31619 | $82.90475 |
| 50 | $3.15590 | $157.79500 |
| 100 | $3.00334 | $300.33400 |
