
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 100 |
| Radiation Hardening | No |
| Lead Pitch | 650 µm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Frequency | 40 MHz |
| Core Architecture(core/core processor) | PIC |
| Interface | CAN, I²C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART |
| Memory Size | 128 kb |
| Memory Type | FLASH, SRAM |
| Number of I/Os | 85 |
| Peripherals | DMA, PWM |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Lifecycle Status | NRND (Last Updated: 6 months ago) |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Number of Bits | 16 |
| Number of ADC Channels | 32 |
| Max Frequency | 40 MHz |
| RAM Size | 16 kB |
| Data Bus Width | 16 bit |
| Density | 1 Mb |
| Number of PWM Channels | 8 |
| Number of Programmable I/O | 85 |
| Number of Timers/Counters | 9 |
| Oscillator Type | Internal |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Tray |
| ADC Resolution | 12 bit |
| Max Clock Frequency | 80 MHz |
Stock: 68
Distributors
pcbx
Unit Price$5.71895
Ext.Price$5.71895
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $5.71895 | $5.71895 |
| 10 | $5.47598 | $54.75980 |
| 25 | $5.24331 | $131.08275 |
| 50 | $5.13904 | $256.95200 |
| 100 | $5.03684 | $503.68400 |
