



| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | NPN |
| Output Current | 1.4 A |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 10 hours ago) |
| Max Power Dissipation | 250 mW |
| Power Dissipation | 550 mW |
| Max Collector Current | 600 mA |
| Collector Emitter Breakdown Voltage | 40 V |
| Transition Frequency | 300 MHz |
| Collector Emitter Voltage (VCEO) | 1 V |
| Gain Bandwidth Product | 300 MHz |
| Collector Base Voltage (VCBO) | 75 V |
| Emitter Base Voltage (VEBO) | 40 V |
| Schedule B | 8541210080 |
| Manufacturer Lifecycle Status | RELEASED FOR SUPPLY (Last Updated: 10 hours ago) |
| Max Cutoff Collector Current | 10 nA |
| Transistor Type | 2 NPN (Dual) |
Stock: 8420
Distributors
pcbx
Unit Price$0.18124
Ext.Price$0.18124
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.18124 | $0.18124 |
| 10 | $0.11200 | $1.12000 |
| 50 | $0.08861 | $4.43050 |
| 100 | $0.07010 | $7.01000 |
| 500 | $0.04822 | $24.11000 |
| 1000 | $0.04129 | $41.29000 |
| 3000 | $0.03565 | $106.95000 |
| 5000 | $0.02794 | $139.70000 |
| 10000 | $0.02189 | $218.90000 |
