

| Parameter | Value |
|---|---|
| Collector Emitter Voltage (VCEO) | 40 V |
| Max Collector Current | 600 mA |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Emitter Base Voltage (VEBO) | 5 V |
| Collector Base Voltage (VCBO) | 60 V |
| Power Dissipation | 250 mW |
| Gain Bandwidth Product | 200 MHz |
| RoHS | Compliant |
| Max Cutoff Collector Current | 20 nA |
| Collector Emitter Saturation Voltage | 1.6 V |
| Packaging | Reel |
| Transistor Type | PNP |
Stock: 25
Distributors
pcbx
Unit Price$0.07526
Ext.Price$0.07526
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.07526 | $0.07526 |
| 10 | $0.03763 | $0.37630 |
| 50 | $0.03520 | $1.76000 |
| 100 | $0.03293 | $3.29300 |
| 500 | $0.03080 | $15.40000 |
| 1000 | $0.02881 | $28.81000 |
| 3000 | $0.02695 | $80.85000 |
| 5000 | $0.02570 | $128.50000 |
| 10000 | $0.02450 | $245.00000 |
