

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | PNP |
| Output Current | 1.4 A |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 days ago) |
| Power Dissipation | 250 mW |
| Max Collector Current | 600 mA |
| Collector Emitter Voltage (VCEO) | -40 V |
| Gain Bandwidth Product | 200 MHz |
| Collector Base Voltage (VCBO) | 60 V |
| Emitter Base Voltage (VEBO) | 5 V |
| Schedule B | 8541210080 |
| Manufacturer Lifecycle Status | RELEASED FOR SUPPLY (Last Updated: 2 days ago) |
| Max Cutoff Collector Current | 10 nA |
| Transistor Type | PNP |
Stock: 99337
Distributors
pcbx
Unit Price$0.04262
Ext.Price$0.04262
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.04262 | $0.04262 |
| 10 | $0.02131 | $0.21310 |
| 50 | $0.01914 | $0.95700 |
| 100 | $0.01719 | $1.71900 |
| 500 | $0.01544 | $7.72000 |
| 1000 | $0.01387 | $13.87000 |
| 3000 | $0.01245 | $37.35000 |
| 5000 | $0.01132 | $56.60000 |
| 10000 | $0.01029 | $102.90000 |
