

| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 3 mm |
| Width | 1.4 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Height | 1 mm |
| Packaging | Reel |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | PNP |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Frequency | 250 MHz |
| Number of Elements | 1 |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 23 hours ago) |
| Max Power Dissipation | 250 mW |
| Power Dissipation | 250 mW |
| Max Collector Current | 200 mA |
| Collector Emitter Breakdown Voltage | 40 V |
| Transition Frequency | 250 MHz |
| Element Configuration | Single |
| Max Frequency | 250 MHz |
| Collector Emitter Voltage (VCEO) | 40 V |
| Max Breakdown Voltage | 40 V |
| Gain Bandwidth Product | 250 MHz |
| Collector Base Voltage (VCBO) | 40 V |
| Collector Emitter Saturation Voltage | 250 mV |
| Emitter Base Voltage (VEBO) | 6 V |
| hFE Min | 30 |
| Schedule B | 8541210080 |
| Manufacturer Lifecycle Status | RELEASED FOR SUPPLY (Last Updated: 23 hours ago) |
| Max Cutoff Collector Current | 50 nA |
| Transistor Type | PNP |
Stock: 46585
Distributors
pcbx
Unit Price$0.04436
Ext.Price$0.04436
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.04436 | $0.04436 |
| 10 | $0.02218 | $0.22180 |
| 50 | $0.02018 | $1.00900 |
| 100 | $0.01836 | $1.83600 |
| 500 | $0.01670 | $8.35000 |
| 1000 | $0.01519 | $15.19000 |
| 3000 | $0.01382 | $41.46000 |
| 5000 | $0.01275 | $63.75000 |
| 10000 | $0.01176 | $117.60000 |
