

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Packaging | Reel |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | PNP |
| Contact Plating | Tin |
| Frequency | 250 MHz |
| Number of Elements | 1 |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 day ago) |
| Max Power Dissipation | 250 mW |
| Power Dissipation | 250 mW |
| Max Collector Current | 200 mA |
| Collector Emitter Breakdown Voltage | 40 V |
| Transition Frequency | 250 MHz |
| Element Configuration | Single |
| Collector Emitter Voltage (VCEO) | 40 V |
| Max Breakdown Voltage | 40 V |
| Gain Bandwidth Product | 250 MHz |
| Collector Base Voltage (VCBO) | 40 V |
| Collector Emitter Saturation Voltage | 400 mV |
| Emitter Base Voltage (VEBO) | 6 V |
| Schedule B | 8541210080 |
| Manufacturer Lifecycle Status | RELEASED FOR SUPPLY (Last Updated: 1 day ago) |
| Max Cutoff Collector Current | 50 nA |
| Transistor Type | PNP |
Stock: 173
Distributors
pcbx
Unit Price$0.06394
Ext.Price$0.06394
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.06394 | $0.06394 |
| 10 | $0.03197 | $0.31970 |
| 50 | $0.02979 | $1.48950 |
| 100 | $0.02776 | $2.77600 |
| 500 | $0.02587 | $12.93500 |
| 1000 | $0.02411 | $24.11000 |
| 3000 | $0.02247 | $67.41000 |
| 5000 | $0.02094 | $104.70000 |
| 10000 | $0.01950 | $195.00000 |
