

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Packaging | Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Frequency | 250 MHz |
| Number of Elements | 1 |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 days ago) |
| Max Power Dissipation | 590 mW |
| Power Dissipation | 560 mW |
| Max Collector Current | 200 mA |
| Collector Emitter Breakdown Voltage | 40 V |
| Transition Frequency | 250 MHz |
| Element Configuration | Single |
| Collector Emitter Voltage (VCEO) | 40 V |
| Max Breakdown Voltage | 40 V |
| Gain Bandwidth Product | 250 MHz |
| Collector Base Voltage (VCBO) | 40 V |
| Collector Emitter Saturation Voltage | 40 V |
| Emitter Base Voltage (VEBO) | -6 V |
| hFE Min | 180 |
| Schedule B | 8541210080 |
| Manufacturer Lifecycle Status | RELEASED FOR SUPPLY (Last Updated: 2 days ago) |
| Max Cutoff Collector Current | 50 nA |
| Transistor Type | PNP |
Stock: 62
Distributors
pcbx
Unit Price$0.06412
Ext.Price$0.06412
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.06412 | $0.06412 |
| 10 | $0.03206 | $0.32060 |
| 50 | $0.02964 | $1.48200 |
| 100 | $0.02741 | $2.74100 |
| 500 | $0.02534 | $12.67000 |
| 1000 | $0.02343 | $23.43000 |
| 3000 | $0.02166 | $64.98000 |
| 5000 | $0.02003 | $100.15000 |
| 10000 | $0.01852 | $185.20000 |
