



| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 6 |
| Packaging | Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | NPN, PNP |
| Contact Plating | Tin |
| Number of Elements | 2 |
| Max Power Dissipation | 350 mW |
| Power Dissipation | 350 mW |
| Max Collector Current | 200 mA |
| Collector Emitter Breakdown Voltage | 40 V |
| Transition Frequency | 250 MHz |
| Element Configuration | Dual |
| Collector Emitter Voltage (VCEO) | 40 V |
| Max Breakdown Voltage | 40 V |
| Gain Bandwidth Product | 250 MHz |
| Collector Base Voltage (VCBO) | 40 V |
| Collector Emitter Saturation Voltage | 300 mV |
| Emitter Base Voltage (VEBO) | 6 V |
| hFE Min | 180 |
| Max Cutoff Collector Current | 50 nA |
| Transistor Type | NPN, PNP |
Stock: 57397
Distributors
pcbx
Unit Price$0.13166
Ext.Price$0.13166
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.13166 | $0.13166 |
| 10 | $0.07883 | $0.78830 |
| 50 | $0.07763 | $3.88150 |
| 100 | $0.04942 | $4.94200 |
| 500 | $0.03634 | $18.17000 |
| 1000 | $0.03189 | $31.89000 |
| 3000 | $0.02505 | $75.15000 |
