

| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 6.35 mm |
| Width | 6.35 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Height | 6.35 mm |
| Packaging | Reel |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | PNP |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Frequency | 200 MHz |
| Number of Elements | 1 |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 23 hours ago) |
| Max Power Dissipation | 250 mW |
| Power Dissipation | 250 mW |
| Max Collector Current | 600 mA |
| Collector Emitter Breakdown Voltage | 40 V |
| Transition Frequency | 200 MHz |
| Element Configuration | Single |
| Collector Emitter Voltage (VCEO) | 40 V |
| Max Breakdown Voltage | 40 V |
| Gain Bandwidth Product | 200 MHz |
| Collector Base Voltage (VCBO) | 40 V |
| Collector Emitter Saturation Voltage | -400 mV |
| Emitter Base Voltage (VEBO) | 5 V |
| hFE Min | 100 |
| Schedule B | 8541210080 |
| Manufacturer Lifecycle Status | RELEASED FOR SUPPLY (Last Updated: 23 hours ago) |
| Max Cutoff Collector Current | 50 nA |
| Transistor Type | PNP |
Stock: 18107
Distributors
pcbx
Unit Price$0.03956
Ext.Price$0.03956
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.03956 | $0.03956 |
| 10 | $0.01978 | $0.19780 |
| 50 | $0.01777 | $0.88850 |
| 100 | $0.01596 | $1.59600 |
| 500 | $0.01433 | $7.16500 |
| 1000 | $0.01287 | $12.87000 |
| 3000 | $0.01156 | $34.68000 |
| 5000 | $0.01053 | $52.65000 |
| 10000 | $0.00960 | $96.00000 |
