

| Parameter | Value |
|---|---|
| Collector Emitter Voltage (VCEO) | 40 V |
| Max Collector Current | 600 mA |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Emitter Base Voltage (VEBO) | 5 V |
| Collector Base Voltage (VCBO) | -40 V |
| Power Dissipation | 250 mW |
| Gain Bandwidth Product | 200 MHz |
| RoHS | Compliant |
| Max Cutoff Collector Current | 50 nA |
| Collector Emitter Saturation Voltage | 750 mV |
| Packaging | Reel |
| Transistor Type | PNP |
Stock: 18355
Distributors
pcbx
Unit Price$0.10601
Ext.Price$0.10601
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.10601 | $0.10601 |
| 10 | $0.06318 | $0.63180 |
| 50 | $0.04506 | $2.25300 |
| 100 | $0.03941 | $3.94100 |
| 500 | $0.03439 | $17.19500 |
| 1000 | $0.03001 | $30.01000 |
| 3000 | $0.02001 | $60.03000 |
| 5000 | $0.01752 | $87.60000 |
