

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | NPN |
| Output Current | 1.4 A |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 days ago) |
| Power Dissipation | 250 mW |
| Max Collector Current | 300 mA |
| Collector Emitter Voltage (VCEO) | 160 V |
| Gain Bandwidth Product | 300 MHz |
| Collector Base Voltage (VCBO) | 180 V |
| Emitter Base Voltage (VEBO) | 6 V |
| Schedule B | 8541210080 |
| Manufacturer Lifecycle Status | RELEASED FOR SUPPLY (Last Updated: 2 days ago) |
| Max Cutoff Collector Current | 50 nA |
| Transistor Type | NPN |
Stock: 2750
Distributors
pcbx
Unit Price$0.12364
Ext.Price$0.12364
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.12364 | $0.12364 |
| 10 | $0.06182 | $0.61820 |
| 50 | $0.05519 | $2.75950 |
| 100 | $0.04928 | $4.92800 |
| 500 | $0.04524 | $22.62000 |
| 1000 | $0.04153 | $41.53000 |
| 3000 | $0.03812 | $114.36000 |
| 5000 | $0.03205 | $160.25000 |
