

| Parameter | Value |
|---|---|
| Collector Emitter Voltage (VCEO) | 160 V |
| Max Collector Current | 300 mA |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Emitter Base Voltage (VEBO) | 6 V |
| Collector Base Voltage (VCBO) | 180 V |
| Power Dissipation | 250 mW |
| Gain Bandwidth Product | 300 MHz |
| RoHS | Compliant |
| Max Cutoff Collector Current | 50 nA |
| Collector Emitter Saturation Voltage | 200 mV |
| Packaging | Reel |
| Transistor Type | NPN |
Stock: 6
Distributors
pcbx
Unit Price$0.32899
Ext.Price$0.32899
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.32899 | $0.32899 |
| 10 | $0.32768 | $3.27680 |
| 25 | $0.32637 | $8.15925 |
| 50 | $0.32506 | $16.25300 |
| 100 | $0.32166 | $32.16600 |
| 300 | $0.31829 | $95.48700 |
| 500 | $0.31496 | $157.48000 |
